Návody na používanie a údržbu športového vybavenia
Návod na použitie lyží
Lyže skladujte na tmavom a suchom mieste, nevystavujte ich slnečnému žiareniu, sálavému teplu ani vlhkosti! Neprevážajte lyže na streche auta bez obalu. Chemický posyp ničí hrany a sklznice. Po použití lyže dôkladne vysušte. Sklznice voskujte čo najčastejšie. Používajte tekuté alebo tuhé vosky a voskovaciu žehličku. Dodržujte návody výrobcu vosku. Pre ideálnu prácu hrán pri štýle carving je vhodné častejšie jemné prebrusovanie jemným pilníkom alebo diamantom. Vždy používajte vodítko pre presné uhlovanie. Dodržujte návod dodávateľa servisného materiálu. Po poškodení hrán alebo sklzníc na kameňoch zverte lyže odbornému servisu. Pre zabránenie poškodeniu oceľových hrán odporúčame po sezóne lyže nechať zavoskovať.
Návod na použitie bežeckých lyží
Bežecké lyže skladujte na tmavom a suchom mieste, nevystavujte ich slnečnému žiareniu, sálavému teplu ani vlhkosti! Neprevážajte lyže na streche auta bez obalu, chemický posyp ničí hrany a sklznicu. Po použití ich dôkladne vysušte, čím zabránite napríklad vzniku korózie na oceľových hranách. Sklznicu voskujte čo najčastejšie. Používajte tekuté alebo tuhé vosky a voskovaciu žehličku. Šupinovú odrazovú zónu impregnujte špeciálnym prípravkom, na hladkú odrazovú zónu použite stúpací vosk. Dodržujte návody výrobcu vosku. Na zľadovatenej stope budete musieť lyže prevoskovať aj počas dlhších výletov. Po poškodení sklzníc na kameňoch zverte bežecké lyže odbornému servisu. Pre zabránenie poškodeniu oceľových hrán odporúčame po sezóne lyže nechať zavoskovať.
Návod pre použitie skialpinistických a bežkárskych pásov
Skialpinistické pásy majú na vonkajšej strane vlákna uložené ako zvieracia srsť smerom spredu dozadu. Na lyži držia vďaka uchyteniu a špeciálnemu lepidlu na vnútornej strane. Pásy môžu byť vyrobené z prírodného mohéru alebo syntetického nylonu.
Citlivou časťou pásov je lepidlo, ktoré zabezpečuje ich priľnavosť k sklznici. Preto je dôležité chrániť lepidlo pred nečistotami, vlhkosťou a uchovávať pásy v teple. V batohu ich je najlepšie ukladať do vrecka, ktoré býva súčasťou balenia. Pri práci s pásmi sa vyhnite rukaviciam s chlpmi, ktoré sa môžu prilepiť na lepidlo a oslabiť jeho účinnosť.
Pásy je možné uložiť na fóliu, ktorá je súčasťou balenia, alebo ich zložiť na polovicu a prilepiť lepiacou stranou na seba. Nepoužívajte lepenie jedného pásu o druhý, pretože po odlepení bude manipulácia s nimi nepríjemná a nepraktická.
Pred nalepením pásov na lyžu očistite sklznicu od snehu, vody a nečistôt. Pás nalepte tak, aby bol rovnako vzdialený od hrany lyže po oboch stranách. Uistite sa, že sa nevytvorili bubliny. Po nalepení pásy dôkladne pritlačte rukou po celej dĺžke v smere šmýkania.
Pri nalepovaní pásov sa vyvarujte zapichovaniu lyží do snehu, pretože to môže spôsobiť ich odlepenie. Ak máte voľný koniec pásu, môže sa uvoľniť. Pri napínacej koncovke na konci lyže môže dôjsť k jej poškodeniu alebo môže sneh preniknúť medzi pás a lyžu.
Ak fúka vietor, nalepovanie pásov môže byť nepríjemné. V takom prípade pásy nalepujte po malých častiach, aby sa zabránilo vianiu dlhého pásu vo vetre. Dôležité je správne napnutie pásu počas nalepovania. Ak pásy nenapínate dostatočne, môže byť uchytenie koncovky na druhej strane lyže problematické, najmä ak sa snažíte koncovku nasilu natiahnuť na lyžu.
Pri odliepaní pásov postupujte rovnako – pásy sťahujte po malých častiach. Ak je veľmi chladno, udržiavajte lepidlo v teple, ideálne tým, že pásy vložíte do bundy blízko tela. Pri skladaní pásov ich lícujte čo najviac, aby lepidlo na okraji nevysychalo a neprišlo do kontaktu s nečistotami. Lícovanie nemusí byť dokonalé, pretože závisí od tvaru vašich lyží.
Obnova lepiacej vrstvy skialpových pásov použitím lepidla
Lepiaca vrstva pásov je navrhnutá tak, aby vydržala celú sezónu, ale môže sa poškodiť v dôsledku:
zašpinenej sklznice lyže,
kontaktu so špinavým alebo zaprášeným povrchom (napríklad podlaha, sneh a pod.).
Pre lokálne opravy alebo celkovú renováciu je vhodné použiť lepidlo v tube. Naneste ho v tenkej vrstve pomocou stierky a nechajte zaschnúť približne 8 hodín pri izbovej teplote. Po zaschnutí je možné pásy zložiť.
Ak sa počas túry vyskytnú problémy s lepidlom, môžete použiť Quick Spray. Naneste tenkú vrstvu, nechajte zaschnúť asi 15 minút a potom pásy zložte. Nanášajte ho v závetrí a dodržujte minimálnu dobu lepenia 15 minút.
Pre celkovú opravu lepiacej vrstvy je najvhodnejšie použiť lepidlo na prenosnej fólii. Pásy s lepidlom nahor rozložte na rovnej ploche, natiahnite a zafixujte. Pre odstránenie starého lepidla je najlepšie použiť teplovzdušnú pištoľ a stierku alebo hranu žehličky. Benzín alebo riedidlo na odstránenie lepidla sa neodporúča. Na očistenú plochu natiahnite fóliu (lepidlo na spodnej strane) a prežehlite ju žehličkou pri teplote 150 - 160°C. Fóliu odstráňte až po ochladení lepidla, aby nedošlo k jeho odtrhnutiu. Najlepšie je fóliu odstrániť až pri nasadzovaní pásov na lyže počas nasledujúcej túry.
Návod na použitie lepidla na skialpové pásy
Pásy rozložte, zafixujte ich vpredu a vzadu a očistite lepiacu plochu (najlepšie elektrickou stierkou). Lepidlo naneste v úzkom prúžku a rovnomerne ho rozotrite po celej šírke pásu pomocou špachtle. Nechajte schnúť 6 až 10 hodín. Po zaschnutí pásy chráňte ochrannou fóliou a zložte ich.
Impregnácia na stúpacie pásy
Impregnačný prostriedok na stúpacie pásy je určený na aplikáciu pred túrou, nie v teréne, pretože potrebuje čas na zaschnutie. Tento prostriedok zabraňuje namŕzaniu snehu na sklzovej ploche pásov a zlepšuje sklz bez negatívneho vplyvu na stúpavosť.
Namŕzanie snehu je najvýraznejšie pri teplotách okolo 0°C, kedy sa znižuje sklz a zvyšuje hmotnosť pásu. Impregnácia tieto problémy minimalizuje, čím zlepšuje výkon, a pomáha aj pri mraze alebo pri náhodnom namočení pásu, napríklad pri traversovaní zasneženého potoka.
Impregnáciu je potrebné aplikovať pred každou túrou. Odporúčame naniesť ju večer pred túrou a nechať aspoň niekoľko hodín zaschnúť. Po aplikácii impregnácie môžu pásy byť ešte voskované.
UPOZORNENIE!
Lepidlo je zdraviu škodlivé pri vdychovaní, dotyku s kožou a prehltnutí.
Návod na použitie skialpinistických viazaní ATK
Návod na použitie mačiek -haršajzní ATK
Návod na používanie lyžiarskych topánok
Lyžiarske topánky sú určené výhradne na jazdu na lyžiach. Pred každým použitím skontrolujte stav obuvi a viazacieho systému. Nepoužívajte lyžiarske topánky, ak chýba akákoľvek časť (klipsne, nity a pod.). Používajte ich iba s kompatibilným viazaním, ktoré bolo správne prispôsobené vašim topánkam a individuálnym potrebám.
Pri obúvaní topánok rozopnite všetky klipsne a dostatočne roztiahnite skelet. Po obutí upravte jazyk vnútornej topánky, aby netlačil. Klipsne zapínajte v poradí: najprv vnútorné, potom vonkajšie. Následne ich dotiahnite podľa potreby – noha by mala byť pevne uchytená, ale nie príliš stiahnutá. Tento postup zabráni deformácii vnútornej topánky a skeletu v oblasti nartu a klipsní.
Lyžiarky vždy prenášajte v ochrannom obale alebo taške. Na skrutkovacích klipsniach ošetrujte závity silikónovým olejom, aby sa zabezpečila ich správna funkcia. Po lyžovaní utrite skelet lyžiarky do sucha vrátane klipsní a nechajte ich vysušiť. Nikdy nesušte lyžiarky priamo na tepelných zdrojoch alebo pri otvorenom ohni. Ak je vnútorná topánka vlhká, vyberte ju zo skeletu a nechajte vysušiť oddelene.
Návod na používanie stúpacích želiez (mačiek)
Stúpacie železá (mačky) sú neoceniteľným pomocníkom v ľadovom teréne. Ak máte akékoľvek pochybnosti o bezpečnosti, vždy si vezmite aj mačky, čím zvýšite svoju stabilitu a bezpečnosť na klzkom povrchu.
Nastavenie a údržba mačiek:
Venovať pozornosť správnemu nastaveniu veľkosti mačiek je kľúčové. Špička mačiek musí pevne uchopiť špičku topánky, pričom rám mačiek by nemal presahovať podrážku topánky ani sa končiť pod pätou. Tento správny úhol zabezpečuje, že sa podrážka nedostane do kontaktu s ľadovým povrchom pri zostupoch.
Pravidelne kontrolujte nastavenie veľkosti mačiek, utiahnutie skrutiek, stav materiálu a viazania. Ak zistíte opotrebenie, viazanie vymeníte. Kontrola by sa mala vykonať ešte pred samotným použitím mačiek, nie až na začiatku lezenia.
Prevencia proti snehu:
V určitých snehových podmienkach môže dochádzať k vytváraniu nebezpečných snehových "papúč", ktoré zakrývajú hroty mačiek. Na zníženie tohto rizika použite latexový "ANTIBOOT", ktorý pomáha zabrániť nalepovaniu snehu.
Starostlivosť o hroty mačiek:
Nikdy nezahrievajte hroty mačiek, pretože to môže poškodiť tepelnú úpravu ocele, čo má negatívny vplyv na ich pevnosť a životnosť. Hroty mačiek ostrite ručným pilníkom (vyhnite sa rotačným brúskam!). Postranné hroty brúste z prednej a zadnej strany, nie z bočných. Predné hroty brúste aj z bočných strán. Pamätajte, že veľmi ostré hroty sú skvelé v tvrdom ľade, ale skracujú životnosť mačiek.
Údržba po použití:
Po použití neuchovávajte mačky v nepremokavých obaloch. Umyte ich pod tečúcou vodou, osušte a jemne pretrite naolejovanou handričkou. Mačky môžu vykazovať známky hrdze, čo je bežný jav. Hrdza je povrchová a zmizne pri prvom použití v tvrdom snehu.
Ochrana a dlhá životnosť mačiek:
Chodenie po skalách alebo tvrdých povrchoch môže mačky poškodiť. Životnosť mačiek závisí od toho, ako s nimi zaobchádzate, typu terénu, frekvencie používania a starostlivosti o ne. Dbajte na opatrnosť a správne skladovanie, aby vám vaše mačky slúžili čo najdlhšie.
Návod na použitie lyžiarskych voskov
Všeobecné pravidlá pri voskovaní:
Vosk sa aplikuje na čistú a suchú sklznicu, ktorá je zbavená zvyškov starého vosku. Pri práci s voskami a čističmi sklznice je potrebné používať ochranné pracovné pomôcky, predovšetkým pracovné rukavice.
Čistič a odstraňovač starých voskov
Po mechanickom odstránení hrubých nečistôt sa tekutý čistič nanesie na handru, ktorou následne trieť sklznicu až do odstránenia všetkých zvyškov starého vosku a nečistôt. V prípade veľmi znečistenej sklznice je potrebné tento postup opakovať.
Sklzový vosk pevný
Tento vosk je určený na mazanie sklzníc zjazdových a skialpinistických lyží, snowboardov a bežiek. Aplikuje sa na sklznicu za tepla pomocou žehličky. Teplota, pri ktorej sa vosk zažehlí, je uvedená na obale. Je vhodný na väčšinu lyží a snowboardov, v závislosti od teplotných podmienok uvedených na obale. Výber vosku závisí od teploty snehu.
Sklzový vosk tekutý
Tento vosk je určený na mazanie sklzníc zjazdových a skialpinistických lyží, snowboardov a bežiek. Aplikuje sa pomocou aplikátora na sklznicu v dostatočnom množstve. Po aplikácii je potrebné chvíľu počkať, kým vosk vsiakne do sklznice, a potom sklznicu vyhladiť pomocou plsťovej alebo textilnej handričky. Výber vosku závisí od teploty snehu.
Odrazový vosk pevný
Tento vosk sa používa výhradne na bežky pre klasickú techniku. Aplikuje sa na stúpaciu časť sklznice. Po nanesení je vhodné vosk zapracovať do sklznice pomocou škrabky, korku alebo ho zažehliť žehličkou. Je vhodný do teplotných podmienok uvedených na obale.
Bežkársky klister
Bežkársky klister sa používa výhradne na bežky pre klasickú techniku. Je to odrazový vosk vo forme pasty, ktorý sa aplikuje pod pätu lyže. Vytvorí sa „stromček", ktorý sa následne vyhladí škrabkou. Výber vhodného klistra závisí od teploty snehu.
Návod na obsluhu a údržbu bicyklov
Pravidelná kontrola bicykla
Kontrola skrutiek a matíc:
Pravidelne kontrolujte dotiahnutie skrutiek a matíc na všetkých komponentoch bicykla.
Správna výška rámu:
Pri horskom bicykli je rám nižší ako pri cestnom. Vzdialenosť medzi vodorovnou rúrou a rozkrokom jazdca by mala byť maximálne 9 cm a minimálne 5 cm, ak jazdec stojí oboma nohami na zemi.
Sedlo a riadidlá:
Sedlo a riadidlá musia byť v správnej pozícii a pevne upevnené. Maximálna výška vysunutia sedla je označená na podsedlovej rúre a na predstavci.
Predná vidlica:
Ak je predná vidlica ohnutá alebo inak poškodená, musí byť vymenená. Opravy prednej vidlice sú nevhodné, zverte ich odbornému servisu.
Predné a zadné koleso:
Kontrolujte dotiahnutie upevňovacích matíc osi kolesa a správne uloženie kolesa v strede vidlíc. Ložiská nábojov musia byť bez vôle a voľne otočné. Skontrolujte aj výplet špicov a uistite sa, že sú správne utiahnuté.
Odpružená vidlica:
Udržujte klzné časti čisté a namazané. Nezasahujte do vidlice a prípadné opravy zverte odbornému servisu.
Reťaz:
Po každej jazde v teréne očistite reťaz a namažte ju vhodným olejom. Reťaz čistite kefou a petrolejom alebo naftou. Pravidelne kontrolujte vyťahanie reťaze a v prípade nadmerného opotrebenia ju vymeňte.
Pneumatiky:
Uistite sa, že pneumatiky sú dostatočne nahustené podľa zaťaženia, ale nikdy nie viac, než je maximálna hodnota uvedená na boku pneumatiky.
Brzdy:
Brzdy musia byť nastavené tak, aby brzdové špalíky dosadli súčasne celou plochou na ráfik. Kontrolujte symetriu brzdových špalíkov a nastavte ich polohu. Pri výmene lanka citlivo dotiahnite maticu, aby sa nepoškodila upínacia skrutka strmeňa.
Stredové zloženie:
Priebežne kontrolujte spojenie kľuky s hriadeľom a vôľu v stredovom zložení. Vzniknuté vôle odstráňte ihneď, ideálne zverte servisnému odborníkovi.
Hlavové zloženie:
Skontrolujte hlavové zloženie a zabezpečte ho proti uvoľneniu poistnou podložkou. Nastavte axiálnu vôľu dotiahnutím horného kužeľa a pridržaním horného kužeľa pri doťahovaní matice.
Prevodový systém:
Udržujte čisté a v dobrom stave menič prevodov, viacstupňový pastorok a radiace páčky. Používajte radiace páčky len pri jazde, aby ste predišli ich poškodeniu.
Pokyny pri doručovaní bicykla cez e-shop
Bicykel bude doručený s pootočenými riadidlami o 90° a bez osadených pedálov. Po vybalení vykonajte nasledujúce úkony:
Pootočenie riadidiel a utiahnutie skrutiek predstavca:
Po vybalení nastavte riadidlá do pôvodnej polohy a uistite sa, že skrutky predstavca sú pevne dotiahnuté. Skrutky utiahnite imbusovým kľúčom 5 s maximálnou doťahovacou silou 15 Nm.
Montáž pedálov:
Nainštalujte pedále podľa potreby. Uistite sa, že sú správne a pevne dotiahnuté.
Podrobnejší návod na používanie a údržbu bicykla TU:
Návod na požitie cyklo prilby
Cyklistické prilby sú vyrobené a testované v súlade s nasledujúcimi platnými bezpečnostnými normami:
89/686/EHS – Smernica o osobných ochranných prostriedkoch
EN 1078:2012+A1:2012 – Európska norma pre cyklistov, skejtbordistov a korčuliarov
Testhaus TÜV Rheinland LGA Products GmbH, N.B. 0197, Tillystrasse 2, D-90431 Norimberg, Nemecko
Upozornenie: Žiadna prilba nezaručuje 100% ochranu proti všetkým úrazom hlavy. Pre optimálnu ochranu dodržujte nasledujúce pokyny:
Použitie: Cyklistická prilba je určená na ochranu pri cyklistických športoch. Nie je vhodná na iné aktivity ako cyklistika. Upozornenie: Deti by nemali nosiť prilbu pri lezení ani pri iných aktivitách, kde existuje riziko priškrtenia alebo obesenia.
Správne nasadenie:
Pred použitím si vyskúšajte viacero veľkostí prilby a uistite sa, že prilba sedí horizontálne na vašej hlave.
Nepresúvajte prilbu príliš nízko na čelo, aby neobmedzovala váš výhľad.
Neťahajte prilbu príliš dozadu, aby chránila čelo. Prilba poskytuje ochranu len v prípade správneho nasadenia.
Nastavenie prilby: Prilbu si môžete prispôsobiť podľa veľkosti hlavy pomocou jednoduchých upevňovacích systémov, ktoré závisia od konkrétneho modelu prilby.
Nastavenie remienkov: Pred prvým použitím nastavte remienky tak, aby boli pohodlne napnuté a stretávali sa pod ušami. Použite nastaviteľné trojuholníkové zámky na oboch stranách a zaistite ich zapnutím s počuteľným „cvaknutím", aby sa zabránilo ich náhodnému uvoľneniu. Pred každou jazdou sa uistite, že bradový remienok je zapnutý a neleží na čeľustnej kosti. Po nastavení remienkov skráťte ich na požadovanú dĺžku a konce remienkov zatavte nad plameňom zápaliek, aby sa predišlo rozstrapkaniu.
Údržba a starostlivosť:
Pravidelne kontrolujte, či prilba nemá viditeľné poškodenie alebo závady.
Neprepracujte, neodstraňujte časti prilby a nemeniť jej určenie, pretože to môže znížiť jej ochranný účinok. Nelepte ani nemaľujte prilbu, pretože by to mohlo ovplyvniť kvalitu materiálov a ochranné vlastnosti. Prilbu neprepracovávajte a používajte ju správne. Nevystavujte prilbu teplotám nad 60 °C. Nezanechávajte ju v blízkosti okien, vykurovacích telies alebo iných zdrojov tepla. Ak bola prilba vystavená silnému úderu, jej ďalšie používanie sa neodporúča, pretože aj bez viditeľného poškodenia môže byť jej ochranná funkcia narušená. Táto prilba má obmedzenú životnosť. Pri známkach opotrebovania ju je potrebné vymeniť. Čistite prilbu, nastavovacie a odnímateľné časti vlažnou vodou a jemnou handričkou, pričom používajte čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú rozpúšťadlá. Používajte len originálne náhradné diely. Týmto spôsobom sa zabezpečí dlhá životnosť prilby a jej maximálna ochrana pri používaní.
Návod na používanie športových okuliarov
Športové okuliare sú navrhnuté a vyrobené tak, aby poskytovali optimálnu ochranu očí počas športových aktivít. Ich hlavné vlastnosti zahŕňajú: ochranu pred chladom, dažďom, prachom a škodlivým UV žiarením, ochranu pred ľahkými nárazmi.
Dôležité upozornenie: Športové okuliare NESMÚ byť použité na priame pozorovanie slnka, pretože nechránia oči pred intenzívnym slnečným žiarením.
Okuliare sú vyrobené z materiálov, ktoré nespôsobujú podráždenie pokožky a nevyvolávajú žiadne škodlivé vedľajšie účinky pri normálnom zdravotnom stave.
Pokyny pre skladovanie:
Okuliare skladujte pri teplote nepresahujúcej +50 °C.
Pri nesprávnom skladovaní alebo používaní môže dôjsť k poškodeniu okuliarov a zníženiu ich ochranných vlastností.
Trvanlivosť okuliarov: Trvanlivosť športových okuliarov závisí od správneho používania, údržby a frekvencie používania. Pre dlhodobé zachovanie ich funkčnosti a bezpečnosti je dôležité dodržiavať odporúčania na starostlivosť o okuliare.
Údržba: Pravidelne čistite okuliare jemnou handričkou a používajte čistiace prostriedky vhodné pre šošovky. Vyhýbajte sa používaniu agresívnych chemikálií, ktoré by mohli poškodiť materiál.
Záver: Pri správnej údržbe a používaní vám športové okuliare poskytnú dlhodobú ochranu a pohodlie pri rôznych športových aktivitách.
Návod na použitie čeloviek
Nabíjanie a batérie:
Nikdy nenabíjajte alkalické batérie.
Nepoužívajte kombináciu batérií a akumulátorov – vždy používajte iba jeden typ batérií súčasne.
Ak plánujete čelovku dlhšiu dobu nepoužívať, vyberte batérie, aby ste predišli ich poškodeniu.
Batérie nevhazujte do ohňa.
Údržba a čistenie: Na čistenie čelovky používajte suchú a čistú handričku, ktorá nepúšťa vlákna. Ak sa čelovka znečistí slanou vodou, dôkladne ju vyčistite vlhkou handričkou a potom ju riadne vysušte.
Bezpečnosť:
Nevkladajte do úst žiadne malé časti ani batérie.Výrobok a jeho časti, vrátane batérií, musia byť uložené mimo dosah detí. Tento výrobok je určený výhradne na použitie ako svietidlo. Používanie čelovky na iné účely môže viesť k poškodeniu alebo nebezpečenstvu zranenia (napr. oheň, skrat, úraz elektrickým prúdom). Výrobca ani predávajúci nenesú zodpovednosť za škody na majetku a zdraví spôsobené nesprávnym používaním.
Prevádzkové podmienky:
Čelovka je určená na prevádzku v teplotách od -20 °C do +50 °C. Nezvystavujte čelovku extrémnym teplotám, intenzívnym vibráciám, rozpúšťadlám ani toxickým výparom. Vyhnite sa trvalému vystaveniu priamemu slnečnému žiareniu a vysokej vlhkosti.
Úpravy a opravy:
Úpravy, opravy a údržbu, ktoré vyžadujú odborné zásahy, môže vykonávať iba autorizovaný servisný personál.
Bezpečné používanie: Tento výrobok nie je určený pre deti.
Pri použití nezakrývajte čelovku, pretože môže dôjsť k akumulácii tepla a následnému spáleniu. Ak čelovka nefunguje správne, skontrolujte batérie a ich správne uloženie.
Ochrana očí:
Vzhľadom na oslňujúci účinok môže nesprávne používanie viesť k dočasnému zhoršeniu zraku alebo pocitu únavy a nevoľnosti. Intenzita tohto účinku závisí od rozdielu v jase medzi svetelným zdrojom a jeho okolím. V prípade optického žiarenia do očí je potrebné zavrieť oči a odvrátiť hlavu. Je zakázané dívať sa priamo na svetlo vyžarované týmto výrobkom. Dodržujte tieto pokyny, aby ste zabezpečili bezpečné a efektívne používanie čelovky.
Návod na použitie horolezeckých prilieb
Tento výrobok je osobný ochranný prostriedok na hlavu, určený na ochranu pred padajúcimi predmetmi pri horolezectve, alpinizme a iných vertikálnych športoch. Nepoužívajte prilbu na iné činnosti, na ktoré nie je určená.
Používanie prilby významne znižuje riziko poranenia hlavy, no neposkytuje ochranu proti všetkým nárazom. Pri väčšom náraze sa prilba môže deformovať, prípadne prasknúť, aby pohltila energiu. Zaťaženie prilby nesmie prekročiť uvedenú hodnotu pevnosti, a prilbu je nutné používať výhradne na účel, na ktorý bola navrhnutá.
Činnosti zahŕňajúce používanie tohto výrobku sú nebezpečné. Za svoje rozhodnutia, konanie a bezpečnosť zodpovedáte sami.
Pred použitím je potrebné:
Prečítať si celý návod na použitie,
Nacvičiť správne používanie,
Oboznámiť sa s možnosťami a obmedzeniami prilby,
Pochopiť a prijať riziká spojené s jej používaním.
Nedodržanie týchto pravidiel môže viesť k vážnemu zraneniu alebo smrti. Tento výrobok môžu používať iba odborne spôsobilé osoby alebo osoby pod ich dohľadom. Ak nechápete inštrukciám alebo nie ste schopní niesť zodpovednosť za jeho použitie, nepoužívajte ho.
Kontrola pred použitím:
Pred každým použitím skontrolujte:
Stav škrupiny (praskliny, deformácie), popruhov, švov a nastavovacích mechanizmov,
Funkčnosť systému uchytenia a pracky podbradného pásika.
Upozornenie:
Tvrdý náraz môže znížiť ochranné vlastnosti prilby aj bez viditeľného poškodenia. Po veľkom náraze prilbu okamžite vyraďte.
Pravidelne kontrolujte stav prilby a jej kompatibilitu s ostatnými prvkami systému.
Prilba musí byť správne nastavená a nasadená. Ak ju nemožno správne prispôsobiť, vymeňte ju za iný model alebo veľkosť.
Zásady údržby:
Prilbu nesadajte, chráňte ju pred tlakom, pádom a kontaktom s ostrými predmetmi.
Nevystavujte ju vysokým teplotám (napr. vo vozidle na slnku).
Nepoužívajte farby, lepidlá ani nálepky. Chemikálie môžu poškodiť prilbu.
Vyradenie prilby:
Prilbu vyraďte, ak: Je staršia ako 10 rokov, Bola vystavená ťažkému pádu alebo veľkému zaťaženiu, Máte pochybnosti o jej spoľahlivosti alebo nepoznáte jej históriu, Je nekompatibilná s aktuálnymi normami, technikami či vybavením.
ZÁKLADNÉ PRAVIDLÁ PRE ÚDRŽBU OBUVI
Po zakúpení novej obuvi si najprv overte, či ste zvolili správnu veľkosť, a to nosením obuvi na krátku dobu v domácnosti. Novú obuv noste len chvíľu, aby sa prispôsobila tvaru vašich nôh. Ťažšie modely si môžu vyžadovať viac času na to, aby sa uvoľnili. Pred prvým použitím je dobré obuv impregnovať ochranným prostriedkom. Taktiež odporúčame začať nosením obuvi na krátke prechádzky, než sa vydáte na dlhšie túry. Tieto tipy vám pomôžu, aby ste s obuvou boli spokojní a cítili sa v nej pohodlne, bez akýchkoľvek problémov.
Pre každý šport je vhodná iná obuv. Pri výbere sa zamyslite, na aký účel bude obuv používaná. Dôležité je vybrať správnu veľkosť a šírku, aby ste predchádzali predčasnému opotrebovaniu obuvi.
Športová obuv sa delí podľa jej využitia na rôzne typy:
- • Bežecká obuv – vyrobená zo syntetickej usne a gumovou podrážkou, ideálna na bežecký tréning alebo chôdzu po suchých cestách. Pri častom namáčaní a nesprávnom používaní môže dôjsť k poškodeniu obuvi.
- • Trailová bežecká obuv – kombinácia syntetických a prírodných materiálov so silnou podrážkou, určená do náročného terénu. Zvršok je veľmi odolný, vhodná na beh v prírode.
- • Tretry – obuv so syntetickým zvrškom, gumovou podrážkou a kovovými štuplami na špeciálne povrchy. Určená na športy ako beh na dráhe.
- • Tenisová obuv – vyrobená zo syntetických aj prírodných materiálov, určená pre profesionálnych aj rekreačných hráčov. Nie je vhodná na intenzívne každodenné používanie, pri nesprávnom použití môže dôjsť k poškodeniu podrážky alebo zvršku, najmä ak je obuv vyrobená z textilných materiálov.
- • Cvičebná obuv – určená do posilňovní a športových hál, vhodná na rekreačné aj profesionálne cvičenie. Používanie tejto obuvi vonku môže spôsobiť rýchle opotrebovanie, najmä zvršku a podrážky.
- • Obuv na alternatívne športy – určená pre netradičné športy, ako je skateboarding alebo BMX.
- • Vychádzková obuv – určená na pohodlné prechádzky a odpočinok.
- • Turistická obuv – obuv určená na turistiku, prechádzky v prírode a podobne.
Typy materiálov obuvi a ich údržba
Hladká koža
Hladká koža má jemne štruktúrovaný povrch, ktorý môže byť matný alebo lesklý. Nie je prirodzene vodoodpudivá, ale jej vodo-odpudivosť možno zlepšiť použitím špeciálnych impregnačných krémov. Koženú obuv nie je vhodné nosiť v daždivom počasí. Ak sa premokrá, sušte ju postupne a mimo priamych tepelných zdrojov. Obuv vypchajte novinovým papierom a po uschnutí ju ošetrite vhodným krémom. Pre najlepšie výsledky používajte kvalitný krém v rovnakom farebnom odtieni obuvi, ktorý rozotrite a preleštite flanelovou handričkou.
Leštená koža
Leštená koža je hladká koža s vysokým leskom. Ošetruje sa rovnako ako hladká koža, teda pomocou špeciálneho krému a následného leštenia.
Lakovaná koža
Lakovaná koža má hladký a lesklý povrch, ktorý vznikol lakovaním. Na čistenie používajte vlhkú handričku, ale impregnácia by mohla povrch poškodiť. Na starostlivosť používajte špeciálny krém určený na lakovanú kožu a leštite ho flanelovou handričkou.
Nubuk a velúr
Nubuk je koža brúsená na líci s jemne sametovým povrchom. Velúr je brúsený na rubovej strane a má podobnú textúru. Oba materiály sa ošetrujú rovnakým spôsobom. Na impregnáciu je ideálny vodoodpudzujúci sprej v rovnakom farebnom odtieni obuvi. Na čistenie je najlepšie použiť špeciálnu gumovú kefku, ktorá nepoškodí povrch. Pri väčšom opotrebovaní je možné použiť aj farebné alebo bezfarebné spreje.
Nepremokavá obuv s membránou
Obuv vyrobená z prírodnej kože alebo kombinovaná s textilnými materiálmi ako Cordura® alebo polyester je často vybavená membránou, ktorá zvyšuje odolnosť proti vode a zároveň umožňuje odvádzanie vlhkosti zvnútra. Kožu ošetrujte výživnými krémami pre kožu a na impregnáciu používajte atestované spreje, nikdy nevoskové produkty.
Obuv z plastov a koženiek
Obuv z plastu alebo koženky sa čistí jednoducho vodou a jemnou handričkou. Na tieto materiály nepoužívajte bežné krémy ani leštidlá.
Gumová obuv a doplnky
Gumové čižmy, crocsy a žabky umývajte vlažnou vodou a nechajte prirodzene uschnúť. Pre vnútornú časť je dôležité pravidelné vysúšanie vlhkosti, aby sa udržala v dobrom stave.
Textilná obuv
Textilnú obuv čistite jemným kefovaním a pri potrebe aj vlhkou handričkou. Odporúča sa impregnovať ju a používať špeciálne čistiace prostriedky. Tento typ obuvi sa neperie v práčke.
Lezečky
Lezečky sú určené len na lezenie po skalách alebo umelých stenách. Pri výbere správnej veľkosti je dôležité dbať na pohodlie a správne zašnurovanie, aby nedochádzalo k poškodeniu vnútornej stielky. Tieto topánky nie sú vhodné do vlhka a mokra, a ak sa namočia, nikdy ich nesušte v blízkosti tepelných zdrojov. Po použití je dôležité ich očistiť a ošetriť podľa materiálu, ale nikdy ich neperte v práčke ani nečistite chemikáliami.
Návod na ošetrenie obuvi - všetky druhy
1. Čistenie obuvi:
◦ Čistite obuv ručne vo vlažnej vode (do 30°C).
◦ Používajte prípravky určené pre konkrétny materiál obuvi.
◦ Na čistenie použite molitanovú špongiu alebo jemnú kefku.
2. Sušenie obuvi:
◦ Vyberte vnútorné vložky a nechajte obuv dôkladne vysušiť pri izbovej teplote.
◦ Nikdy nevyužívajte pri sušení priamy tepelný zdroj (ako radiátor).
◦ Obuv nesušte na priamom slnečnom žiarení ani v sušičkách.
3. Údržba obuvi:
◦ Nepoužívajte tvrdé kefy, ktoré môžu poškodiť materiál obuvi.
◦ Vyhnite sa používaniu vysokoúčinných pracích prostriedkov, ktoré môžu poškodiť syntetickú aj prírodnú kožu.
◦ Obuv nepoužívajte v práčke na čistenie.
Impregnácia obuvi:
• Po zakúpení je dôležité správne ošetrovať obuv, aby sa predišlo jej skoršiemu opotrebovaniu a zabránilo prenikaniu vlhkosti alebo nečistôt do materiálu. Impregnácia pomáha zabezpečiť pocit sucha a zachovať dôležité vlastnosti obuvi.
• Impregnáty sú dostupné v rôznych formách, prispôsobených na rôzne materiály obuvi, a zabezpečujú ochranu proti vode a nečistotám.
Druhy impregnácií:
1. Spreje:
◦ Používajte na vyčistenú a suchú obuv. Spreje môžu byť na báze silikónu alebo fluorcarbonu (FC), ktoré prenikajú do štruktúry materiálu. Fluorcarbonové spreje sú účinnejšie a vhodné aj na brúsené materiály a textil.
◦ Spreje sú výhodné, pretože neovplyvňujú vzhľad materiálu a nebránia odvodu telesných pár z vnútra obuvi.
2. Tekuté impregnácie:
◦ Impregnačné roztoky sú účinné, pretože sa dostanú do celej štruktúry materiálu. Roztok nanášajte v ochranných rukaviciach alebo pomocou handričky. Ošetrený povrch nechajte uschnúť na vzduchu (24 hodín).
3. Tuky a vosky:
◦ Živočíšne a rastlinné tuky a vosky poskytujú výživu pre kožu a zabezpečujú jej ochranu. Tieto prípravky nie sú vhodné pre textil alebo nubukové materiály, pretože môžu zmeniť vzhľad a obmedziť priedušnosť materiálu.
◦ Tuky a vosky sú ideálne pre hladké usne.
Upozornenie pri impregnáciach:
• Všetky impregnácie sú vysoko horľavé a škodlivé pre vodné organizmy. Uchovávajte ich mimo dosahu detí a ohňa. Nepoužívajte v uzavretých priestoroch bez dostatočného vetrania a vyhnite sa kontaktu s očami.
• Nevystavujte obuv a impregnáty priamemu slnečnému žiareniu alebo teplotám nad 50°C.
Skladovanie obuvi:
• Pred dlhším skladovaním obuv dôkladne vyčistite, naimpregnujte a nakrémujte vhodným prípravkom.
• Na zachovanie tvaru počas skladovania použite napinák obuvi alebo obuv vypchajte novinami.
• Obuv uložte na suché miesto, najlepšie v krabici.
Ošetrovanie obuvi v zimnej sezóne:
• Zimné obdobie, najmä kvôli chemickým posypom na cestách, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť o obuv.
• Krémovaním obuvi znížite riziko praskania materiálu a prenikaniu vlhkosti do obuvi.
• Striedajte obuv, najmä počas daždivých dní, a nechajte ju vyschnúť pri izbovej teplote.
• Pri ručne šitej obuvi je dôležité ošetriť ju pred prvým použitím krémom so včelím voskom, ktorý uzavrie otvory po ihle a zníži priepustnosť vody.
Návod na používanie a údržbu oblečenia
Údržba výrobku
Pred prvým použitím oblečenie vyperte.
Oblečenie s potlačou perte obrátené naruby (potlačou dovnútra), pri maximálnej teplote 30 °C.
Svetlé oblečenie perte oddelene od tmavého. Používajte prací prostriedok vhodný pre daný materiál.
Používajte jemné pracie prostriedky bez chlóru a bieliacich zložiek.
Oblečenie s potlačou žehlite obrátené naruby.
Materiály a ich označenie
Cotton (CO): bavlna
Elastane (EL): elastan
Nylon: nylon
Polyamide (PA): polyamid
Polyester (PES): polyester
Polypropylene (PP): polypropylén
Polyurethane (PU): polyuretán
Rayon: umelý hodváb
Spandex: spandex
Viscose: regenerovaná celulóza
Lining: podšívka
Shell: zvršok
Waterproof: nepremokavý
Water Repellent: vodoodpudivý
Windproof: vetruvzdorný
Záruka
Na výrobok sa poskytuje záruka 24 mesiacov od dátumu zakúpenia.
Záruka sa vzťahuje na chyby spôsobené chybou výroby alebo technologického postupu, ktoré sa prejavia pri krátkodobom používaní.
Záručná doba nie je totožná so životnosťou výrobku, ktorá závisí od spôsobu a intenzity používania.
Záruka sa nevzťahuje na:
Zmeny spôsobené nedodržaním pokynov na údržbu.
Opotrebenie spôsobené bežným používaním (podľa zákona č. 136/2002 Zb., § 619, ods. 2).
Mechanické poškodenie výrobku a jeho častí.
Nevhodný výber alebo použitie výrobku.
Úpravy a opravy vykonané v záručnej dobe, ktoré nesúvisia s bežnou údržbou alebo opotrebením
ZÁSADY OŠETROVANIA A ÚDRŽBY TEXTILNÝCH VÝROBKOV
• Postupujte podľa symbolov ošetrovania uvedených na etikete výrobku.
• Pri praní a žehlení buďte vždy opatrní, najmä si skontrolujte teplotu pracieho cyklu a nastavenie žehličky.
• Ak symboly ošetrovania neuvádzajú inak, neprekračujte teplotu prania a plákania 40 °C, pre čierne odtiene maximálne 30 °C.
• Odporúčame prať a plákať pri rovnakej teplote, aby sa predišlo tepelnému šoku, ktorý by mohol poškodiť citlivé tkaniny.
• Perte výrobky samostatne a podľa typu materiálu a farby.
• Bielu textíliu bez tlače a farebných komponentov môžete namáčať.
• Ostatné výrobky nenamáčajte pred praním.
• Nepoužívajte pracie prostriedky s bieliacimi účinkami, najmä tie, ktoré uvoľňujú chlór.
• Na športové oblečenie nepoužívajte aviváž.
• Po praní dôkladne opláchnite odev v niekoľkých cykloch.
• Výrobky perte, sušte a žehlite vždy obrátené na rubovú stranu.
• Farebné výrobky nesušte na priamom slnku, pretože to môže spôsobiť vyblednutie farby.
• Dodržiavanie symbolov ošetrovania je kľúčové pre vašu spokojnosť. Ak pokyny nebudú dodržané, reklamáciu nemôžeme uznať ako oprávnenú.
Symboly prania vo vode
Nasledujúce symboly označujú ručné pranie alebo pranie v práčke. Tieto symboly môžu byť kombinované, ale je veľmi dôležité riadiť sa presne podľa uvedených informácií, aby sa zachoval správny postup ošetrovania textílií.
Symboly sušenia
Symboly sušenia sú uvedené v kruhu a špecifikované pomocou bodiek. Jedna bodka znamená sušenie v jemnom a šetrnom programe, zatiaľ čo dve bodky označujú normálne sušenie.
Symboly žehlenia
Symboly žehlenia sú znázornené pomocou bodiek, ktoré sa môžu objaviť v symbole žehličky. Počet bodiek určuje maximálnu teplotu, pri ktorej je možné textíliu žehliť: jedna bodka znamená nízku teplotu, dve bodky strednú teplotu a tri bodky vysokú teplotu.
Návody na čistenie a údržbu textilných výrobkov
Návod na čistenie textílií s membránou:
- Výrobky s membránou sa udržiavajú podľa pokynov uvedených na výrobku.
- Pranie max. na 30 °C.
- Odporúča sa používať pracie prostriedky na báze voskov, ktoré vyperú výrobok a zároveň obnovia impregnáciu vrchného materiálu a podšívky, čím sa znižuje schopnosť materiálu nasiaknuť vodu.
- V prípade silného znečistenia môžete použiť kefu a vlažný mydlový roztok na čistenie kritických miest (golier, rukávy, nohavice), a až potom celý výrobok vyperte v práčke s uvedenými prostriedkami.
- Po čase používania a praní v bežných odmasťovacích prostriedkoch môžu na výrobku vzniknúť tmavé škvrny spôsobené prienikom vody medzi vlákna vrchnej tkaniny. Tieto škvrny sú spôsobené vlhkosťou, ktorá sa nedostane cez membránu, ale výrobok je ťažší a dlhšie schne.
Návod na čistenie softshellového textilu:
- Pred praním zapnite všetky gombíky, zipsy, suché zipsy.
- Zvoľte teplotu prania podľa vnútorného štítku, zvyčajne 30°C alebo 40°C.
- Použite šetrný prací program s malým množstvom vhodného tekutého pracieho prostriedku.
- Používajte prací prostriedok určený na pranie funkčného oblečenia.
- Nepoužívajte zmäkčovadlá, odstraňovače škvŕn, bieliace prostriedky ani agresívne pracie prostriedky.
- Oblečenie dôkladne vyplákať, aby sa odstránili zvyšky pracieho prostriedku.
- Nežmýkajte, iba ručne vymáčajte vodu a nechajte odkvapať.
- Postupujte podľa vnútorného štítku, pretože niektoré výrobky sa môžu sušiť v sušičke.
- Softshellové oblečenie sa neodporúča dávať do čistiarne.
Návod na čistenie páperových búnd a sušenie:
- Tento druh textílie je odporúčané ošetrovať / prať samostatne.
- Použite dve odmerky pracieho prostriedku určeného na perie.
- Nepoužívajte zmäkčovadlá.
- Nastavte šetrný prací program (teplota do 30 °C) a krátko odstreďte.
- Po praní zaveste bundu do dobre vetranej miestnosti.
- Pri sušení neumiestňujte bundu na priamy slnečný svit.
- Počas sušenia bundu niekoľkokrát prevráťte, aby sa rovnomerne vysušila.
- Po praní môžu vzniknúť zhluky páperia, ktoré odstránite pretriasaním bundy.
- Ak sušíte v bubnovej sušičke, použite najnižšiu teplotu a sušte podľa potreby.
- Umiestnite tri biele tenisové loptičky do sušičky, aby sa páperie rovnomerne rozmiestnilo.
- Skladujte bundu na suchých miestach, mimo dosahu ostrých predmetov.
Návod na čistenie a sušenie odevov so syntetickou izoláciou:
- Pozapínajte všetky vrecká, zipsy, gombíky a patenty.
- Zvoľte teplotu prania podľa vnútorného štítku (30°C alebo 40°C).
- Používajte šetrný prací program s malým množstvom vhodného tekutého pracieho prostriedku.
- Odporúča sa používanie nebiologických pracích prostriedkov určených na funkčné oblečenie.
- Zakazuje sa používať zmäkčovadlá, bieliace prostriedky, odstraňovače škvŕn a agresívne pracie prostriedky.
- Oblečenie vyplákajte, aby sa odstránili zvyšky pracieho prostriedku.
- Žmýkajte pri nízkych otáčkach a potom dosušte na vešiaku.
- Výrobky sa môžu sušiť v sušičke, ak je to uvedené na štítku vnútri odevu.
Návod na čistenie funkčného prádla:
- Perte obrátene na rubovú stranu, aby sa predišlo zatrhnutiu vlákien.
- Perte pri teplote okolo 40 °C (pri vlnených výrobkoch používajte špeciálne prostriedky na vlnu).
- Nepoužívajte avivážne prostriedky a nesušte v sušičke (ak to výrobok neumožňuje).
- Funkčné prádlo nežehliť (tkaniny z polyesteru je možné opatrne prežehliť).
Návod na čistenie farebného a čierneho textilu:
- Používajte pracie prostriedky určené pre farebné (COLOR) a čierne (BLACK) výrobky, ktoré neobsahujú chlór a nemajú bieliace účinky.
- Pre ručné pranie používajte tekuté pracie prostriedky, práškové pracie prostriedky dôkladne rozpustite pred praním.
- Ak dôjde k extrémnemu prepoteniu výrobku, vypláchnite ho vo vlažnej vode, aby sa zabránilo poškodeniu farby.
- Výrazne farebné výrobky, napr. červené, odporúčame vyprať pred prvým použitím.
Návod na čistenie vlny:
- Pre vlnené a hodvábne výrobky používajte jemné pracie prostriedky určené pre tieto textílie.
- Vlnené výrobky po praní odvodnite v uteráku, vytvarujte a sušte vo vodorovnej polohe.
- Ak používate aviváž, vypláchnite výrobok a nenechajte aviváž dlhodobo pôsobiť.
- Výrobky s angorskou vlnou môžu uvoľňovať vlákna, čo čiastočne zmiernite opakovaným praním vo vlažnej vode.
Návod na čistenie zimných čiapok:
- Pri potrebe čiapky perte na šetrnom pracom programe (teplota do 30 °C).
- Používajte jemné pracie prostriedky určené pre tento druh výrobkov.
- Po použití v mokrom prostredí nechajte čiapku dôkladne vysušiť a neskladujte v mokrom stave.
Návod na čistenie rukavíc:
- Kožené rukavice pri kontakte s oblečením môžu púšťať farbu.
- Nevyťahujte vnútornú podšívku z vlhkých rukavíc, aby nedošlo k poškodeniu izolácie.
- Kožené rukavice sušte pri izbovej teplote, nesušte ich v sušičke ani na radiátore.
- Po usušení kožené rukavice naimpregnujte vhodným krémom.
- Pri praní dodržiavajte symboly ošetrenia.
Návod na čistenie šiltoviek:
- Používajte jemné pracie prostriedky, ktoré neobsahujú chlór a nemajú bieliace účinky.
- Po každom použití v mokrom prostredí nechajte výrobok vysušiť a neskladujte v mokrom stave.
- Dlhodobé vystavovanie priamemu slnečnému žiareniu môže spôsobiť vyblednutie farby.
Návod na čistenie a ošetrovanie športových tašiek a batohov:
V prípade nutnosti ošetrujte výrobky pomocou molitanovej špongie namočenej v mydlovej vode (teplota vody nesmie prekročiť 30 °C).
Následne umyte tašku alebo batoh molitanovou špongiou namočenou v čistej vode (teplota vody nesmie prekročiť 30 °C).
Nikdy nepraníte výrobky v práčke.
Na ošetrenie nepoužívajte organické rozpúšťadlá, chemikálie alebo iné čistiace prostriedky obsahujúce brúsne častice.
Tašky ani batohy nepreťažujte! Preťažovanie výrobkov môže viesť k poškodeniu popruhov (páranie, odtrhnutie a pod.). Dodržiavanie týchto zásad zaručí vašu i našu spokojnosť. V prípade nerešpektovania pokynov nemôžeme uznať reklamáciu.
Výber z anglických popisov:
Fabric, shell - vonkajší materiál
Lining, Futter - vnútorný materiál
Padding - výplň
Insulation - izolácia (výplň)
Body Lining - podšívka (trup)
Sleeve Lining - podšívka (rukáv)
Palm - dlaň (rukavice)
Leather - koža